جعبه خاتم کاری اصفهان

آشنایی با مراحل خاتم کاری و جعبه خاتم کاری

آشنایی با مراحل خاتم کاری و جعبه خاتم کاری

هنر ظریف ودقیق خاتم کاری که اط هنز های ظریفه شهر اصفهان می باشد، برای ساخت هنر خاتم کاری هنر مند خاتم کار باید دقت و حوصله فراوانی را چاشنی کار خود کرده تا یک اثر هنری فاخر تولید نماید.

در تولید هنر خاتم کاری از چند ضلعی های منتظم که معمولا پنج، شش، هفت یا ده ضلعی بوده و برای تهیه یک اثر خاتم کاری مرغوب علاوه بر دقت و مهارت نیاز به استفاده از مواد اولیه مرغوب می باشد.

مراحل ساخت خاتم کاری عبارت است از :

مرحله اول خاتم کاری برش مواد اولیه می باشد در این مرحله هنرمند خاتم کار باید مواد اولیه که همان چوب، استخوان، مفتول فلزی می باشد را باید برش بدهد.

مرحله تهیه لا عبارت است از برش چوبهای رنگین با استفاده از اره شش به ورقه های نازک تبدیل می کنند، که ضخامت هر لا باید ۰٫۲۳ باشد ابعاد این صفحه ۷۰*۵ سانتی متر باشد که به این لای نازک لاس بغل شش یا لای مثلث می گویند.

در مرحله بعدی لا باید به رشته های نازک تبدیل شود، که با استفاده از اره انجام می شود و بعد از آن رشته های بریده شده در یک شیار قرار داده شده و به منظور یکنواختی سائئده می شود به این شیار تنگ مثلث ساب گویند.

در مرحله بعدی برای ساخت خاتم باید شش مثلث در کنار یکدیگر قرار گرفته به طوری که قاعده آن به سمت خارج بوده و راس مثلث به سمت داخل به این مرحله از خاتم سازی شش پیچی گویند.

مرحله تو گلو که عمدتا در بین گل های خاتم مورد استفاده قرار می گیرد، مرحله تو گو گویند که چهار پره در کنار یکدیگر قرار می گیرد.

برای مرحله گل بندی ایجاد نقشی با استفاده از کنار هم قرار گرفتن مثلث ها، شش ها و پره ها می شود. اما مرحله بعدی که لوز بندی نام دارد که به این منظور گل های ختم به شکل لوزی به گونه ای کنار هم قرار می گیرند که زاویه های داخلی با تو گلویی ها پر بشود.

یکی از مراحل مهم خاتم کاری پرس گرم می باشد که لوز های آماده شده در مرحله قبل  بر روی دو عدد لا قرار گرفته و با چسب پرس گرم می شود و سپس تحت فشار قرار می گیرد بعد از آن قامه بریده شده و به ۲۰ قطعه تبدیل می شود.

مراحل پایانی کار عبارت است از آستر کردن که یک طرف خاتم بریده شده آستر که حدود یک میلی متر میباشد پوشانده می شود و سپس باید سطح کار سادیه شود.

مراحل نهایی چسباند ن ورقه های خاتم بر روی زیر ساخت با استفاده از چسب سریش می باشد و سپس کل کار باید بتونه بشود تا جای خالی وجود نداشته باشد و در نهایت سائیدن و پلی استر کردن شی خاتم کاری شده می باشد.

نکاتی که در نگهداری محصولات خاتم کاری باید به آن توجه کرد

از مهمترین مواردی که باید مد نظر داشت عدم تماس با رطوبت و حرارت می باشد که منجر به جدا شدن خاتم از سطح کار می شود، برای تمیز کردن محصول خاتم کاری حتما از یک دستمال با رطوبت پایین استفاده نمائید.

یکی از انواع محصولات خاتم کاری اصفهان که به دلیل قیمت مناسب و کاربردی بودن آن بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان می باشد جعبه خاتم کاری شده می باشد.

جعبه خاتم کاری شده دارای طرح ها و ابعاد متفاوتی می باشد که می توانید طیف گسترده ای از سلیقه ها را پوشش داده و یکی از پرفروش ترین محصولات خاتم کاری باشد.

یک جعبه خاتم کاری می تواند به عنوان یک وسیله کاربردی برای نگهداری از انواع زیور آلات و جواهرات شما باشد و حتی می تواند به عنوان یک هدیه برای کسانی باشد که به آنها علاقه دارید.

برای مشاهده تنوع محصولات و خرید اینترنتی جعبه جواهرات خاتم کاری ارزان به لینک زیر مراجعه نموده. خرید کالای اصل و با کیفیت یکی از صد ها مزیت همراهی با ما می باشد.

برای کسب ازاطلاعات و خرید کلیک کنید

قیمت : ۲۱۹۰۰ تومان

اطلاعات بیشتر و خرید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن