خرید خاتم کاری اصفهان

آشنایی با هنر خاتم کاری اصفهان

آشنایی با هنر خاتم کاری اصفهان

هنر اصیل خاتم کاری که یکی از هنر های ظریفه ایرانی می باشد در بسیاری از شهر های ایران از جمله اصفهان و شیراز و به طور محدود تری در شهر تهران تولید می شود.

هر چند که تاریخ دقیق زمان ابداع این هنر زیبا و اصیل مشخص نمی باشد، اما روایاتی مبنی بر اینکه این هنر اصیل معجزه حضرت ابراهیم می باشد وجود دارد.

زمان پیدایش هنر میناکاری در ایران به پیش از اسلام برمی گردد، اما هنر خاتم کاری به شکل امروزی مربوط به زمان ایلخان مغول و ارتباطات ایران با کشور های خاور دور می باشد.

در زمان های گذشته هنر نفیس و چشم نواز خاتم کاری مختص طبقه خاص اجتماعی بود که توانایی پرداخت هزینه های این هنر زیبا را داشته و معمولا برای تزئین دیوار ها، قاب ها و پنجرهها مورد استفاده قرار می گرفته.

هنر خاتم کاری که یکی از مهمترین هنر های ظریفه بر روی چوب بوده در اصفهان که مهد هنر های اصیل و ظریف ایرانی می باشد به طور گسترده ای انجام می پذیرد.

یکی از خصوصیات بارز محصولات خاتم کاری از جمله جعبه جواهرات خاتم کاری شده، قیمت مناسب آن می باشد و به این ترتیب شاهد انواع محصولات خاتم کاری در بسیاری از خانه های ایرانی می باشیم.

از مهمترین و پرکابرد ترین محصولات خاتم کاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جعبه جواهرات خاتم کاری
 2. قلمدان خاتم کاری
 3. قندان خاتم کاری
 4. گلدان خاتم کاری
 5. قلمدان اداری خاتم کاری
 6. جا دستمالی خاتم کاری

اساتید برجسته خاتم کاری اصفهان کیفیت یک اثر خاتم کاری را در گرو یکسری از ویژگی ها و خصوصیات می دانند که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

 1. صاف بودن سطح محصول خاتم کاری شده
 2. متقارن بودن تمام اشکال هندسی
 3. یکنواخت بودن رنگ های بکار برده شده در تمام سطح کار
 4.  ظرافت حداکثری در اشکال هندسی.
 5. استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت

در مرحله قبل یکی از عوامل موثر در ساخت یک خاتم کاری خوب استفاده از مواد اولیه خاتم کاری موغوب گفته شده که در ادامه به مواد اولیه خاتم کاری اشاره می کنیم.

مواد اولیه‌ی خاتم‌سازی

 1. چوب رنگی مانند چوب آبنوس، فوفل، بقم، عناب، افرا، کیکم، تبریزی و شمشاد
 2. استخوان و عاج مانند عاج فیل، استخوان شتر، استخوان گاو و استخوان اسب
 3. مفتول‌های فلزی مانند مفتول برنجی، نقره‌ای و گاه مفتول طلایی
 4. صدف
 5. نخ پرک
 6. سریشم
 7. لاک

خاتم‌سازی هنری می باشد که مواد اولیه‌ی آن باید با دقت زیاد انتخاب شود و با صرف وقت، دقت و حوصله فراوان بر روی زیر ساخت مورد نظر پیاده سازی شود، در غیر اینصورت محصول نهایی دارای ارزش هنری مطلوبی نمی باشد.

در واقع یکی از خصوصیات محصولات خاتم کاری اصفهان دقت، ظرافت و نظم بکار برده شده در تولید محصول خاتم کاری توسط استاد خاتم کار می باشد که نشان از ذوق و اندیشه هنری هنرمندان این سرزمین دارد.

برای مشاهده تنوع محصولات خاتم کاری اصفهان و خرید اینترنتی جعبه خاتم کاری شده ارزان به لینک زیر مراجعه نمائید. خرید کالای اصل و با کیفیت یکی از صدها مزیت همراهی با تک سبد می باشد.

برای مشاهده و خرید به لینک زیر مراجعه نموده

اطلاعات بیشتر و خرید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن