خرید خاتم کاری اصفهان

آموزش هنر خاتم کاری در اصفهان

آموزش هنر خاتم کاری در اصفهان

یکی از هنر های زیبا و هنرمندانه که نگاه هر هنر دوستی را به خود خیره می کند هنر خاتم سازی یا خاتم کاری اصفهان می باشد. هنر آراستن و زینت دادن و نشاندن چوب، فلز و استخوان در کنار یکدیگر می باشد. به نوعی می توان گفت هنر موزائیک کاری با چوب و استخوان می باشد.

در هنر خاتم کاری اصفهان از چوب های رنگین از جمله چوب عناب، آبنوس، فوفل و ….. استفاده  می شود و سپس این چوب ها را به صورت نوار های ۶۰ سانتی متری برش می زنند. این چوب ها باید خشک شود تا بتوان از آنها استفاده کرد.

لازم بذکر می باشد در گذشته به جای چوب از استخوان شتر استفاده می شدهکه به این منظور یکسری عملیات بر روی استخوان باید صورت بپزیرد تا بتوان از آن استفاده کرد.بعد از خشک شدن چوب یا مراحل آماده سازی استخوان باید  نوار های چوبی یا استخوانی با دقت برش داده شود و به خوبی سوهان کاری شود تا یک سطح مقطعی مثلثی شکل حاصل شود به نتیجه کار در این مرحله در اصطلاح سنتی شش می گوبند.

نوار های  برنجی حدیده شده که دارای سطح مقطع شبیه به نوار های استخوانی و چوبی می باشد، با دقت و ظرافت و به کمک چسب سریش با نوار چوبی و استخوانی به صورت یک چیدمان رنگی و منظم قرار می گیرد. با توجه به اینکه هنرمندان خاتم ساز اصفهان دقت و ظرافت بالایی در انجام مراحل بکار می برند، خاتم کاری اصفهان یکی از بهترین خاتم کاری ها می باشد.

برای تهیه یک گل، شش های ساخته شده در مرحله قبل را به کمک نخ به صورت محکم به هم می بندند تا خشک شوند و تا ارتفاع ۶۰ سانت این کار ادامه دارد تا یک گل کامل بشود.

مرحله بعدی قامه سازی می باشد که چندین گل ساخته شده را بین دو چوب در کنار یکدیگر می چینند و بین آنها را با چسب سریش پر می کنند و برای اینکه به صورت یک تکه در بیاید در زیر پرس قرار می دهند در این مرحله قامه تولید شده است.

در مرحله بعدی استاد کار خاتم ساز توسط یک اره مویی به شکل ماهرانه ای از سطح قامه، لایه هایی به ضخامت بین یک الی یک و نیم میلی متر جدا نموده که به آنها لنگه می گویند و سپس این لنگه ها بر روی زیر ساخت چوبی بر اساس طرح ،رنگ، شکل و ابعاد به کمک چسب های مخصوص و با حرارت دادن چسبانده می شود . سپس سطح کار بتونه کاری و ساییده می شود و در نهایت کار آماده می شود. پس از طی مراحل فوق محصول خاتم کاری اصفهان آماده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده تنوع محصولات به لینک زیر مراجعه نموده و از یک خرید راحت و مطمئن برخوردار شوید.

برای مشاهده و خرید به لینک زیر مراجعه نمائید

اطلاعات بیشتر و خرید

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن